České noneto 100

Dům hudby

Exkluzivně

Podrobné informace

Koncert k příležitosti stého výročí Českého noneta

Witold Lutoslawski
Taneční preludia (věnováno Českému nonetu)
Bedřich Smetana
České tance, II. řada, op. 21 (výběr – v úpravě Františka Hertla)
Antonín Dvořák
Serenáda d moll pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas, op. 44 (v úpravě Františka Hertla)

Romana Špačková: housle
Ondra Martinovský: viola
Simona Hečová: violoncello
David Pavelka: kontrabas
Jiří Skuhra: flétna
Vladislav Borovka: hoboj
Aleš Hustoles: klarinet
Pavel Langpaul: fagot
Jiří Špaček: lesní roh

České noneto je jedním z nejstarších komorních souborů na světě. Bylo založeno v roce 1924 studenty Pražské konzervatoře a v krátké době se stalo uznávaným interpretem klasického repertoáru stejně jako nadšeným průkopníkem nové hudby. České noneto inspirovalo svou hrou a originálním nástrojovým obsazením vznik celé řady kompozic největších soudobých skladatelů. Specifické nástrojové obsazení (housle, viola, violoncello, kontrabas a dechové kvinteto) nabízí takřka nevyčerpatelnou škálu barevných kombinací dosahujících bohatého zvuku komorního orchestru, což umožňuje přirozeně zařazovat do repertoáru skladby od baroka po současnost, čímž se repertoár Českého noneta stává výjimečně bohatým a pestrým.

České noneto vystoupilo na mnoha významných mezinárodních hudebních festivalech: Salzburger Festspiele, Edinburgh, Montreux, Schleswig- Holstein, La Folle journee de Nantes,
Festival de Musica de Canarias, Pražské jaro a dalších, podniklo četná koncertní turné po státech Evropy, Japonsku, státech Severní a Jižní Ameriky či Afriky. Jeho bohatá diskografie je zaznamenána na 45 dlouhohrajících deskách a CD firem Supraphon, Panton a Harmonia Mundi.

Za snímky pro francouzské vydavatelství Praga Rezidenční těleso Plzeňské filharmonie v koncertní sezóně 2023/2024 Digital´s s celosvětovou distribuční sítí Harmonia Mundi, s nímž uzavřelo v roce 1995 exkluzivní smlouvu, obdrželo několik prestižních ocenění. Nahrávka s Nonetem Bohuslava Martinů obdržela od prestižního recenzního časopisu Repertoire v roce 1996 nejvyšší ocenění a v roce 2003 za nahrávky Beethovenových skladeb cenu Choc du Monde de la Musique.