Smetanovské dny

Mezinárodní festival vážné hudby v Plzni

Vážení přátelé Smetanovských dnů, program 41. ročníku hudebního festivalu Smetanovské dny je pro vás připraven a my doufáme, že se bude moci uskutečnit už bez všech omezení souvisejících se současnou epidemickou situací v České republice.

Za neodehrané koncerty předchozího ročníku si můžete vybírat náhradní koncerty z toho nového, případně můžete požádat o vrácení vstupného přímo u nás v Plzeňské filharmonii, a to e-mailem nebo osobně po předchozí telefonické domluvě, nejpozději do konce ledna 2021.  

Je nám ctí přivítat Vás na dalším ročníku Smetanovských dnů, hudebního festivalu, který si za více než čtyřicet let své existence získal oblibu a respekt široké kulturní veřejnosti.

Stejně jako v předchozích letech Vás čeká žánrová pestrost, zajímavá dramaturgie, spojení oblasti hudební, literární, dramatické i výtvarné. Jednotící motto letošního ročníku „Výpravy k Já: Projevy individualismu v české kultuře 19. století“ se odrazí v řadě uměleckých projektů a stane se také hlavním tématem mezioborového vědeckého sympozia, které proběhne ve dnech 25. 2.  – 26. 2. 2021.

Festival Smetanovské dny bude slavnostně zahájen 4. 3. 2021 koncertem "Más vlast" Bedřicha Smetany v podání Plzeňské filharmonie, která je i pořadatelem celého festivalu. Na tvorbě programu spolupracuje s řadou institucí regionální i celorepublikové působnosti. Připraveny jsou výstavy, workshopy, divadelní a koncertní vystoupení, v nichž se publiku představí významné osobnosti domácí a zahraniční scény.

Silný umělecký zážitek lze očekávat nejen od zahajovacího koncertu, ale těšit se můžeme dokončení souborného provedení Beethovenových smyčcových kvartetů, jehož uměleckým garantem je opět Michal Kaňka, na klavíristu Davida Livelyho na koncertě s názvem "Beethoven Plus" či Scholu Gregorianu Pragensis v Kostele sv. Jana Nepomuckého. Mimořádný hudební i vizuální zážitek slibuje koncert s názvem "Planety a Moravia Brass Band", který bude doplněn filmovou hudbou ze snímků Hvězdné války, Gladiátor, Zachraňte vojína Ryana a dalších. 

Divadlo J. K. Tyla přispěje do festivalového programu představením Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta a Papageno v kouzelném lese. Zajímavé výstavy jsou přichystány v Západočeském muzeu, Západočeské galerii a Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje.

Hudba a umění sbližují, vytvářejí mezilidská pouta, přináší radost a vytržení z běžného stereotypu. V duchu této představy jsme - stejně jako v letech minulých - věnovali veškerou možnou péči přípravě programu a věříme, že si v naší nabídce najdete potěšení a inspiraci.