Smetanovské dny

Mezinárodní festival vážné hudby v Plzni

Rok 2018 přinese již po osmatřicáté všem milovníkům hudby, literatury, divadla a výtvarného umění velký kulturní svátek. Smetanovské dny, akce nesoucí název této významné české osobnosti, jsou festivalem, který již zprostředkoval řadu pozoruhodných uměleckých počinů a za dobu své existence se významně zapsal mezi tradice města Plzně.

Jeho pořadatelem je od roku 2013 Plzeňská filharmonie, s níž na dramaturgii částečně spolupracují instituce regionální i celorepublikové působnosti.

Na slavností zahájení letošního ročníku se můžete těšit 1. března, ale jako předkrm se Vám již v únoru představí plzeňský lidový soubor Mladina se svou masopustní lidovou veselicí. Pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany připomene narození významného českého skladatele i jeho hluboký vztah k našemu městu. V rámci tradičně široké dramaturgie festivalu se centrální osou stane motto „Pochopit vteřinu. Prožívání času v české kultuře 19. století“, jež bude i tématem mezioborového sympózia pořádaného Ústavem pro českou literaturu Akademie věd ČR a Národní galerií v Praze.

Hudební část festivalu otevře v první den festivalu Plzeňská filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera symbolicky cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany.

Na své si ve festivalovém programu přijdou nejen dospělí, ale i děti - ty si první festivalovou neděli budou moci užít tvůrčí dílnu s názvem „Já muzikant“, nebo se inspirovat svými vrstevníky na přehlídkovém koncertě ZUŠ Bedřicha Smetany či prvním sólovým recitálem úspěšné jedenáctileté violoncellistky Petry Meisl.

Festival nabídne mnoho komorních vystoupení, ať už českých umělců (Karolína Janů - soprán, Karel Vrtiška - klavír, Kalliopé Trio Prague) či zahraničních souborů (Jazz Erroll Garner, Les Foiles Francoises). Hned dvakrát rozezní Smetanovské dny také prostory Plzeňského Prazdroje, a to prostřednictvím folklórního souboru Bedrník a koncertem připomínajícím legendu flamenca Paca de Lucíu.

 

Fanoušci literatury si přijdou na své na akcích konaných v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, a to již tradičním autorským čtení Eugena Brikciuse, či na přednášce Martina Hilského, předního překladatele Williama Shakespeara do češtiny.

V roce 2018 bude dále pokračovat tradiční partnerství festivalu s padlem J. K. Tyla - do dramaturgie festivalu byla zařazena opera Jana Kubičky “Jakub Jan Ryba”.

Se sólisty a herci činohry padla J. K.Tyla v Plzni se návštěvníci budou moci setkat také na unikátním představení „Shakespeare (nejen) v opeře“.

Ty z Vás, kteří se nejvíce těší na koncerty s hvězdnými sólisty, určitě uspokojí vystoupení dvou světových umělců, kteří dostanou prostor jak na svém sólovém recitálu, tak i na koncertech s Plzeňskou filharmonií. Prvním z nich je Nikita Boriso-Glebsky, houslový virtuos, sólista Moskevské filharmonie, který provede Koncert pro housle a orchestr č. 2 Sergeje Prokofjeva pod taktovkou Ronalda Zollmana, druhým pak klavírista Alexander Ghindin, jehož koncertem bude, s uvedením Rachmaninovova Koncertu pro piano a orchestr č. 2 C dur, op. 18 či Janáčkovy Sinfonietty, festival 22. března slavnostně završen.

Stejně jako v předchozích letech i letos přináší festival Smetanovské dny pestrý a různorodý program, okamžiky smíchu a veselí, ale i vážnost a ponaučení. Doufáme, že přijmete naši nabídku se zájmem a radostí a že v ní každý z Vás najde to, co je jeho srdci nejbližší.