Smetana & Dvořák mecenášům

Dům hudby

Exkluzivně

Podrobné informace

Součástí pořadu je ochutnávka dobových sorbetů.

Mimořádný koncert věnovaný mecenášům umění. V průběhu večera zazní především skladby obou velikánů české hudby, k jejichž zrodu významnou měrou přispěli jejich podporovatelé. V životě Bedřicha Smetany zanechal důležitou stopu kníže Alexandr Thurn-Taxis. Na jeho loučeňském panství – v myslivně v Jabkenicích – prožil Smetana posledních takřka deset let svého života a složil řadu stěžejních děl: opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna, klavírní cykly Sny a České tance. Též zde dokončil cyklus Má vlast. Kompozici Z domoviny pro housle a klavír věnoval přímo knížeti.

Nebýt pražského velkoobchodníka, vlastence a mecenáše Jana Neffa, kdo ví, zda by Antonín Dvořák dosáhl světového věhlasu tak brzy. Právě z podnětu Neffa, v jehož rodině Dvořák působil jako učitel hry na klavír, zkomponoval Moravské dvojzpěvy, které mu posléze získaly mezinárodní uznání. Důležitou roli ve Dvořákově životě sehrál také jeho švagr a mecenáš umění hrabě Václav Kounic. Ten mu poskytl zázemí na svém zámku ve Vysoké u Příbrami. Dvořák si zde časem postavil rodinný domek, pravidelně sem jezdil a skládal. Ve Vysoké nalezl inspiraci i pro svoji nejslavnější operu Rusalka.

Součástí večera bude též ochutnávka zmrzlin a sorbetů, které se podávaly v časech Bedřicha Smetany, a povídání o dalších dobových specialitách, do nichž návštěvníky zasvětí odborník na historii stolování Milan Svoboda.

 

Účinkují:

Lucie Vagenknechtová: soprán

Sylva Čmugrová: mezzosoprán

Pavla Tesařová: housle

Lukáš Klánský: klavír

Zdeněk Hazdra a Pavel Ryjáček: průvodci večerem

 

Program:

Bedřich Smetana
Z domoviny, dvě dua pro housle a klavír

Bedřich Smetana
Koncertní fantazie na české národní písně

Bedřich Smetana
Fantazie na českou lidovou píseň „Sil jsem proso“ pro housle a klavír

Antonín Dvořák
Rusalka, árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“

Přestávka

 

Antonín Dvořák
Jakobín, árie Terinky „Ach bože, božínku ... Na podzim v ořeší“

Antonín Dvořák
Mazurek pro housle a klavír e moll, op. 49, B89

Antonín Dvořák
V národním tónu, op. 73, B146 (výběr)

Antonín Dvořák
Moravské dvojzpěvy, op. 32, B62 (výběr)